phpList 2.11.X - en to da translation catalogue (661 entries)

en: Sorry, this page can only be used by super admins
da: Desv&aelig;rre, denne side kan kun benyttes af super admins

en: Paste the emails to mark unconfirmed in this box, and click continue
da: Inds&aelig;t emails for at markere ikke-bekr&aelig;ftet i denne boks, og klik forts&aelig;t

en: Continue
da: Forts&aelig;t

en: This page can only be called from the commandline
da: Denne side kan kun kaldes fra kommandolinjen

en: Bounce processing error
da: Bounce behandlings fejl

en: Bounce Processing info
da: Bounce behandlings info

en: system message bounced, user marked unconfirmed
da: system besked bounced, bruger markeret ikke-bekr&aelig;ftet

en: Bounced system message
da: Bounced system besked

en: User marked unconfirmed
da: Bruger markeret ikke-bekr&aelig;ftet

en: View Bounce
da: Se bounce

en: system message bounced, but unknown user
da: system besked bounced, men ukendt bruger

en: Cannot create POP3 connection to
da: Kan ikke oprette POP3 forbindelse til

en: Cannot open mailbox file
da: Kan ikke &aring;bne mailboks fil

en: bounces to fetch from the mailbox
da: bounces at hente fra mailboks

en: Please do not interrupt this process
da: Undlad at afbryde denne proces

en: bounces to process
da: bounces at behandle

en: Processing first
da: Behandler f&oslash;rst

en: processing first
da: behandler f&oslash;rst

en: Running in test mode, not deleting messages from mailbox
da: Test mode k&oslash;rsel sletter ikke beskeder i mailboksen

en: Processed messages will be deleted from mailbox
da: Behandlede beskeder vil blive slettet i mailboksen

en: Deleting message
da: Sletter besked

en: Closing mailbox, and purging messages
da: Lukker mailboks, og t&oslash;mmer beskeder

en: IMAP is not included in your PHP installation, cannot continue
da: IMAP er ikke inkluderet i din PHP installation, kan ikke forts&aelig;tte

en: Check out
da: Unders&oslash;g

en: Bounce mechanism not properly configured
da: Bounce mekanisme er ikke opsat korrekt

en: bounce_protocol not supported
da: bounce_protocol ikke underst&oslash;ttet

en: Processing bounces based on active bounce rules
da: Behandler bounces baseret p&aring; aktive bounce regler

en: Process Killed by other process
da: Handling stoppet af en anden proces

en: bounce rule
da: bounce regel

en: Auto Blacklisted
da: Auto udelukket

en: User auto blacklisted for
da: Bruger auto udelukket for

en: Auto Unsubscribed
da: Auto frameldt

en: User auto unsubscribed for
da: Bruger auto frameldt for

en: bounces processed by advanced processing
da: bounces behandlet efter avanceret behandling

en: bounces were not matched by advanced processing rules
da: bounces blev ikke matchet efter avancerede behandlings regler

en: Identifying consecutive bounces
da: Identificerer efterf&oslash;lgende bounces

en: Nothing to do
da: Intet at lave

en: Report:
da: Rapport:

en: Report of advanced bounce processing:
da: Rapport over avanceret bounce behandling:

en: Import cleared
da: Import ryddet

en: Reset Import session
da: Forny import session

en: File is either too large or does not exist.
da: Filen er enten for stor eller findes ikke.

en: File too big, please split it up into smaller ones
da: Filen er for stor, venligst del den op i mindre dele

en: Please choose whether to sign up immediately or to send a notification
da: V&aelig;lg venligst om du vil tilmeldes straks eller om du vil sende en besked

en: Cannot read %s. file is not readable !
da: Kan ikke l&aelig;se %s. Filen er ikke l&aelig;sbar !

en: Something went wrong while uploading the file. Empty file received. Maybe the file is too big, or you have no permissions to read it.
da: Noget gik galt under upload af filen. Tom fil modtaget. M&aring;ske er filen for stor, eller du har ikke tilladelse til at l&aelig;se den.

en: Reading emails from file ...
da: Indl&aelig;ser emails fra fil ...

en: ok, %d lines
da: OK, %d linjer

en: Create new one
da: Opret ny

en: Skip Column
da: Hop kollonne over

en: Import Attributes
da: Import attributter

en: select
da: valgboks

en: Please identify the target of the following unknown columns
da: Venligst identificer m&aring;let for de efterf&oslash;lgende kollonner

en: Summary
da: Opsummering

en: maps to
da: mapper til

en: Create new Attribute
da: Opret ny attribut

en: none
da: ingen

en: %d lines will be imported
da: %d linjer vil blive importeret

en: Confirm Import
da: Bekr&aelig;ft import

en: Test Output
da: Test visning

en: Record has no email
da: Record har ingen email

en: Invalid Email
da: Ugyldig email

en: clear value
da: ryd v&aelig;rdi

en: New Attribute
da: Ny attribut

en: Skip value
da: Hop over v&aelig;rdi

en: Test output<br/>If the output looks ok, click %s to submit for real
da: Test visning<br/>Hvis alt ser fint ud, s&aring; klik %s for at k&oslash;re for alvor

en: Import some more emails
da: Importer flere emails

en: Adding users to list
da: Tilf&oslash;jer brugere til liste

en: Select the lists to add the emails to
da: V&aelig;lg listerne, der skal have tilf&oslash;jet emails

en: No lists available
da: Ingen lsiter tilg&aelig;ngelige

en: Add a list
da: Tilf&oslash;j liste

en: Select the groups to add the users to
da: V&aelig;lg grupper som brugerne skal tilf&oslash;jes

en: automatically added
da: automatisk tilf&oslash;jet

en: File containing emails
da: Fil indeholdende emails

en: Field Delimiter
da: Felt skilletegn

en: Record Delimiter
da: Record skilletegn

en: Test output
da: Test visning

en: Show Warnings
da: Vis advarsler

en: Omit Invalid
da: Afvis ugyldig

en: Assign Invalid
da: Tilf&oslash;j ugyldig

en: Overwrite Existing
da: Overskriv eksisterende

en: Retain Old User Email
da: Bevar gammel bruger email

en: Send&nbsp;Notification&nbsp;email
da: Send&nbsp;besked&nbsp;email

en: Make confirmed immediately
da: G&oslash;r bekr&aelig;ftet straks&nbsp;

en: Import
da: Importer

en: You only have privileges to view this page, not change any of the information
da: Du kan kun se denne side, ikke &aelig;ndre p&aring; informationen

en: No data changed
da: Ingen &aelig;ndrede brugerdata

en: Changes saved
da: &AElig;ndringer gemt

en: Deleting
da: Sletter

en: Done
da: Udf&oslash;rt

en: No Lists
da: Ingen lister

en: History
da: Historik

en: delete
da: slet

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Save Changes
da: Gem &aelig;ndringer

en: Group Membership
da: Gruppe medlemsskab

en: no such User
da: Ikke en s&aring;dan bruger

en: you only have privileges to view this page, not change any of the information
da: Du kan kun se denne side, ikke &aelig;ndre p&aring; informationen

en: user
da: Bruger:

en: view
da: se

en: msg
da: bsk

en: time
da: tid

en: Messages
da: Beskeder

en: messages sent to this user
da: beskeder sendt til denne bruger

en: clicks
da: klik

en: sent
da: sendt

en: viewed
da: visninger

en: responsetime
da: svartid

en: average
da: gennemsnit

en: Campaigns
da: Beskeder

en: value
da: v&aelig;rdi

en: no details found
da: Ingen detaljer fundet

en: date
da: dato

en: summary
da: opsummering

en: detail
da: detalje

en: Delete will delete user and all listmemberships
da: Slet vil slette bruger og alle listetilmeldinger

en: Your privileges for this page are insufficient
da: Dine tilladelser til denne side er ikke tilstr&aelig;kkelige

en: Delete will delete user from the list
da: Slet vil slette brugeren fra listen

en: deleting
da: sletter

en: User added
da: Bruger tilf&oslash;jet

en: Show only unconfirmed users
da: Vis kun ikke-bekr&aelig;ftede brugere

en: Show only blacklisted users
da: Vis kun udelukkede brugere

en: Sort by
da: Sorter efter

en: desc
da: faldende

en: asc
da: stigende

en: Go
da: Udf&oslash;r

en: Listing user %d to %d
da: Viser bruger %d til %d

en: Subscribers
da: brugere

en: Find a user
da: Find en bruger

en: Foreign Key
da: Fremmedn&oslash;gle

en: reset
da: fortryd

en: Download all users as CSV file
da: Download alle brugere som CSV fil

en: Add a User
da: Tilf&oslash;j bruger

en: users
da: brugere

en: lists
da: lister

en: msgs
da: besk.

en: No users apply
da: Ingen brugere passer til

en: No Attributes have been defined yet
da: Der er ikke oprettet attributter endnu<br/>

en: Attribute
da: Attribut

en: forms
da: formularer

en: Name
da: Navn

en: Type
da: Type:

en: Default Value
da: Standard v&aelig;rdi

en: Order of Listing
da: Sorterings r&aelig;kkef&oslash;lge

en: open
da: &aring;bn

en: close
da: luk

en: list
da: liste

en: import is not available
da: import er ikke tilg&aelig;ngelig

en: The temporary directory for uploading is not writable, so import will fail
da: Den midlertidige folder til uploads er ikke skrivbar, s&aring; import vil fejle

en: Cannot read file. It is not readable !
da: Kan ikke l&aelig;se filen. Den er ikke l&aelig;sbar !

en: Test output:
da: Test visning:

en: There should only be ONE email per line.
da: Der b&oslash;r kun v&aelig;re EN email per linje.

en: If the output looks ok, go
da: Hvis alt er som det skal v&aelig;re, s&aring; g&aring;

en: back
da: tilbage

en:  to resubmit for real
da:  til afsendelse for alvor

en: adding_users
da: Tilf&oslash;jer brugere til listen

en: File containing emails:
da: Fil indeholdende emails:

en: Send Notification email
da: Send&nbsp;besked&nbsp;email&nbsp;

en: import
da: importer

en: File is either to large or does not exist.
da: Filen er enten for stor eller findes ikke.

en: No file was specified.
da: Ingen fil blev specificeret.

en: Some characters that are not valid have been found. These might be delimiters. Please check the file and select the right delimiter. Character found:
da: Nogle ugyldige tegn blev fundet. Det kan v&aelig;re skilletegn. Tjek venligst filen og v&aelig;lg det rette skilletegn. Tegn fundet:

en: Name cannot be empty
da: Navn kan ikke v&aelig;re tomt

en: Name is not unique enough
da: Navn er ikke tilstr&aelig;kkeligt unikt

en: Cannot find the email in the header
da: Kan ikke finde email i header

en: Cannot find the password in the header
da: Kan ikke finde kodeord i header

en: Cannot find the loginname in the header
da: Kan ikke finde log ind navn i header

en: Record has more values than header indicated, this may cause trouble
da: Record har flere v&aelig;rdier end headeren indikerer, det kan give problemer

en: password
da: kodeord

en: login
da: log ind

en: Empty loginname, using email:
da: Tomt log ind navn, benytter email:

en: Value
da: V&aelig;rdi

en: added to attribute
da: tilf&oslash;jet til attribut

en: List for
da: Liste for

en: succesfully imported to the database and added to the system.
da: blev importeret i databasen og tilf&oslash;jet til systemet.

en:    The file you upload will need to contain the administrators you want to add to the system. The columns need to have the following headers: email, loginname, password. Any other columns will be added as admin attributes.  Warning: the file needs to be plain text. Do not upload binary files like a Word Document.
da:   Filen du uploader skal indeholde de administratorerdu vil tilf&oslash;je systemet. Kollonnerne skal have f&oslash;lgende headers: <b>email</b>, <b>loginname</b>, <b>password</b>. Alle andre kollonner vil blive tilf&oslash;jet som admin attributter. <b>Advarsel</b>: filen skal v&aelig;re en ren tekstfil. Upload ikke bin&aelig;re filer, som fx et Word dokument.

en: Check this box to create a list for each administrator, named after their loginname
da: V&aelig;lg denne boks for at oprette en liste til hver administrator, opkaldt efter deres log ind navn

en: Do Import
da: Udf&oslash;r import

en: Import of existing subscriber
da: Import af nuv&aelig;rende bruger

en: Import of new subscriber
da: Import af ny bruger

en: List subscriptions:
da: Vis tilmeldinger:

en: Was subscribed to:
da: Var tilmeldt til:

en: Is now subscribed to:
da: Er nu tilmeldt til:

en: Not subscribed to any lists
da: Ikke tilmeldt til nogen liste

en: Import by
da: Importer ved

en: new email was
da: ny email var

en: new emails were
da: nye emails var

en: email was
da: email var

en: emails were
da: emails var

en: All the emails already exist in the database.
da: Alle emails findes allerede i databasen.

en: succesfully imported to the database and added to
da: importeret med succes til databasen og tilf&oslash;jet til

en: subscribed to the
da: tilmeldt til

en: duplicate
da: dobbelt forekomst

en: Duplicate Email
da: Dobbelt forekommende email

en:  user imported as
da:  bruger importeret som

en: All the emails already exist in the database and are member of the lists
da: Alle emails findes allerede i databasen og er medlem af listerne

en: %s emails succesfully imported to the database and added to %d lists.
da: %s emails er blevet importeret i databasen og er blevet f&oslash;jet til %d listerne.

en: %d emails subscribed to the lists
da: %d emails tilmeldt til listerne

en: %s emails already existed in the database
da: %s emails findes allerede i databasen

en: %d Invalid Emails found.
da: %d Ugyldige emails fundet.

en: These records were added, but the email has been made up from
da: Disse records blev tilf&oslash;jet, men emailen kommer fra

en: These records were deleted. Check your source and reimport the data. Duplicates will be identified.
da: Disse records blev slettet. Tjek din kilde og importer data igen. Dobbelte forekomster vil blive identificeret.

en: phplist Import Results
da: phplist import resultat

en: Editing
da: Redigering

en: save changes
da: Gem &aelig;ndringer

en: unknown
da: Ukendt

en: Requeue
da: S&aelig;t i k&oslash; igen

en: still to process
da: mangler at behandles

en: Unknown
da: Ukendt

en: Processing
da: Behandler

en: ETA
da: forventet tidsforbrug

en: msgs/hr
da: besk./t

en: The following restrictions have been set by your ISP:
da: F&oslash;lgende restriktioner er sat af din ISP:

en: Running in safe mode
da: K&oslash;rer i safe mode

en: Script stage
da: Script trin

en: Finished, Nothing to do
da: F&aelig;rdig, ingenting at g&oslash;re

en: messages sent in
da: beskeder sendt i

en: seconds
da: sekunder

en: Warning: script never reached stage 5
da: Advarsel: script n&aring;ede aldrig trin 5

en: This may be caused by a too slow or too busy server
da: Det kan skyldes en meget langsom eller optaget server

en: Less than batch size were sent, so reloading imminently
da: Mindre end batch st&oslash;rrelsen blev sendt, s&aring; der reloades med det samme

en: Waiting for %d seconds before reloading
da: Venter i %d sekunder f&oslash;r der reloades

en: Finished, All done
da: Gennemf&oslash;rt, alle udf&oslash;rt

en: Script finished, but not all messages have been sent yet.
da: Script afsluttedes, men alle beskeder er endnu ikke blevet afsendt.

en: Finished this run
da: F&aelig;rdiggjorde denne k&oslash;rsel

en: Would have sent
da: Ville have sendt

en: to
da: til

en: Started
da: P&aring;begyndt

en: Processing has been suspended by your ISP, please try again later
da: Behandling er suspenderet af din ISP, fors&oslash;g igen senere

en: In safe mode, batches are set to a maximum of 100
da: I safe mode s&aelig;ttes batches til et maksimum p&aring; 100

en: Sent in last run
da: Sendt i den seneste k&oslash;rsel

en: Skipped in last run
da: Hoppet over i den seneste k&oslash;rsel

en: Processing has started,
da: Behandling er startet,

en: Please leave this window open. You have batch processing enabled, so it will reload several times to send the messages. Reports will be sent by email to
da: Venligst lad dette vindue forblive &aring;ben. Du har batch k&oslash;rsler i gang, s&aring; der vil blive reloadet flere gange for at sende beskederne. Rapport vil blive sendt til

en: Your webserver is running in safe_mode. Please keep this window open. It may reload several times to make sure all messages are sent.
da: Din webserver k&oslash;rer i "safe_mode". Venligst hold dette vindue &aring;ben. Det vil m&aring;ske genopfriske adskillige gange for at v&aelig;re sikker p&aring; at alle beskeder er blevet sendt.

en: Reports will be sent by email to
da: Rapporter vil blive sendt via email til

en: Processing message
da: Behandler besked

en: Looking for users
da: S&oslash;ger efter brugere

en: users apply for attributes, now checking lists
da: brugere passer til attributter, tjekker nu lister

en: No users apply for attributes
da: Ingen brugere passer til attributter

en: looking for users who can be excluded from this mailing
da: s&oslash;ger efter brugere, der kan ekskluderes fra denne k&oslash;rsel

en: Found them
da: Fandt dem

en: to process
da: at behandle

en: No users to process for this batch
da: Ingen brugere at behandle i denne batch

en: batch limit reached
da: batch gr&aelig;nse n&aring;et

en: Message I was working on has disappeared
da: Beskeden jeg arbejdede med er forsvundet

en: Sending of this message has been suspended
da: Afsendelse af denne besked er blevet suspenderet

en: There have been more than 10 attempts to send to %s that have been blocked for domain throttling.
da: Der har v&aelig;ret flere end 10 fors&oslash;g p&aring; at sende til %s, som er blevet blokeret for dom&aelig;ne throttling.

en: Introducing extra delay to decrease throttle failures
da: Introducerer ekstra forsinkelse for at mindske throttle fejl

en: %s is currently over throttle limit of %d per %d seconds
da: %s er i &oslash;jeblikket over throttle gr&aelig;nsen p&aring; %d per %d sekunder

en: Sending
da: Sender

en: It took
da: Det tog

en: seconds to send
da: sekunder at sende

en: Failed sending to
da: Fejlede forsendelse til

en: not sending to
da: sender ikke til

en: Unconfirmed user
da: Ikke-bekr&aelig;ftet bruger

en: Not sending to
da: Sender ikke til

en: already sent
da: allerede sendt

en: Hmmm, No users found to send to
da: Hov, ingen brugere fundet at sende til

en: to send this message
da: at sende denne besked

en: back to list of bounce rules
da: tilbage til bounce regler-listen

en: Regular Expression
da: Regul&aelig;rt udtryk

en: Created By
da: Oprettet af

en: Action
da: Handling

en: Select Status
da: V&aelig;lg status

en: Memo for this rule
da: Memo til denne regel

en: related bounces
da: sammenh&aelig;ngende bounces

en: no related bounces found
da: ingen sammenh&aelig;ngende bounces fundet

en: and more, %d in total
da: og mere, %d i alt

en: Please wait, upgrading your database, do not interrupt
da: Vent venligst, opgraderer din database, undlad at forstyrre

en: Success
da: Succes

en: Upgrade
da: opgradere

en: Sunday
da: S&oslash;ndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: L&oslash;rdag

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: Maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: That rule exists already
da: Reglen findes allerede

en: Number of %s rules: %d
da: Antal af %s regler: %d

en: active
da: aktiv

en: candidate
da: kandidat

en: Bounce Regular Expressions
da: Bounce regul&aelig;re udtryk

en: No Rules found
da: Ingen regler fundet

en: rule
da: regel

en: expression
da: udtryk

en: action
da: handling

en: order
da: sortering

en: del
da: slet

en: with tagged rules:
da: med tagged regler:

en: make active
da: g&oslash;r aktiv

en: make inactive
da: g&oslash;r ikke-aktiv

en: add a new rule
da: tilf&oslash;j ny regel

en: Add new Rule
da: Tilf&oslash;j ny regel

en: Process Next %d
da: Behandl n&aelig;ste %d

en: No match
da: Ingen match

en: bounces did not match any current active rule
da: bounces matchede ikke til nogen aktive regler

en: bounce matched current active rules
da: bounce matchede nuv&aelig;rende aktive regler

en: Go there
da: G&aring; derhen

en: Initialise Database
da: Initialiser database

en: View Clicks by URL
da: Se Klik efter URL

en: View Clicks by Message
da: Se Klik efter besked

en: View Opens by Message
da: Se &Aring;bn efter besked

en: Domain Statistics
da: Dom&aelig;ne statistik

en: invalid login from %s, tried logging in as %s
da: ugyldigt log ind fra %s, fors&oslash;gte at logge ind som %s

en: goodbye
da: farvel

en: Running in testmode, no emails will be sent. Check your config file.
da: K&oslash;rer i testmode, ingen emails vil blive sendt. Tjek din config fil.

en: Top 50 domains with more than 5 emails
da: Top 50 dom&aelig;ner med mere end 5 emails

en: confirmed
da: bekr&aelig;ftet

en: Process Next Batch
da: Behandl n&aelig;ste batch

en: Hmm, duplicate entry,
da: Hov, dobbelt indtastning,

en: new rules found
da: nye regler fundet

en: bounces not matched
da: bounces matcher ikke

en: bounces matched to existing rules
da: bounces matcher til nuv&aelig;rende regler

en: Name cannot be empty:
da: Navn kan ikke være tomt:

en: Existing attributes:
da: Nuv&aelig;rende attributter:

en: Attribute:
da: Attribut:

en: Delete
da: Slet

en: Name:
da: Navn:

en: Default Value:
da: Standard v&aelig;rdi:

en: Order of Listing:
da: Visnings r&aelig;kkef&oslash;lge:

en: Add a new Attribute:
da: Tilf&oslash;j ny attribut:

en: processqueue
da: behandlings kø

en: failed
da: fejlede

en: success
da: succes

en: Content
da: Indhold

en: Attach
da: Vedh&aelig;ft

en: Scheduling
da: Programl&aelig;gger

en: Subject
da: Emne

en: text
da: tekst

en: filename
da: fil navn

en: size
da: st&oslash;rrelse

en: file
da: fil

en: or
da: eller

en: email to alert when sending of this message starts
da: email, der skal adviseres, n&aring;r afsendelse af denne besked begynder

en: separate multiple with a comma
da: adskil flere med komma

en: email to alert when sending of this message has finished
da: email, der skal adviseres, n&aring;r afsendelse af denne besked af afsluttet

en: You do not have access to this page
da: Du har ikke adgang til denne side

en: views
da: visninger

en: rate
da: bed&oslash;m

en: Available URLs
da: Tilg&aelig;ngelige URLs

en: Select URL to view
da: V&aelig;lg URL, der skal vises

en: URL Click Statistics
da: URL klik statistik

en: Click Details for a URL
da: Klik detaljer for URL

en: firstclick
da: f&oslash;rste klik

en: latestclick
da: seneste klik

en: view users
da: se brugere

en: total
da: i alt

en: Creating tables
da: Opretter tabeller

en: Initialising table
da: Initialiserer tabel

en: Table already exists
da: Tabel findes allerede

en: ok
da: OK

en: List for testing.
da: Liste til test.

en: Tell us about it
da: Fort&aelig;l os om det

en: Please make sure to read the file README.security that can be found in the zip file.
da: L&aelig;s venligst filen README.security, der befinder sig i zip filen.

en: Please make sure to
da: Husk at

en: subscribe to the announcements list
da: melde dig til listen med nyheder

en: to make sure you are updated when new versions come out. Sometimes security bugs are found which make it important to upgrade. Traffic on the list is very low.
da: s&aring; du er sikker p&aring; at v&aelig;re underrettet n&aring;r nye versioner udkommer. Nogle gange findes der sikkerhedshuller, der g&oslash;r det n&oslash;dvendigt at opgradere. Der vil ikke v&aelig;re meget traffik her.

en: Continue with
da: Forts&aelig;t med

en: Maybe you want to
da: Du vil m&aring;ske

en: Force Initialisation
da: Gennemf&oslash;r initialisering

en: Your database is out of date, please make sure to upgrade
da: Din database er ikke den nyeste version, venligst opgrader den

en: Your version
da: Din version

en: phplist version
da: <a href="http://www.phplist.com">phplist</a> version

en: Database has not been initialised
da: Databasen er ikke blevet initialiseret

en: go to
da: g&aring; til

en: to continue
da: for at forts&aelig;tte

en: The new version may have fixed security issues,<br/>so it is recommended to upgrade as soon as possible
da: Den nye version kan m&aring;ske have f&aring;et ordnet sikkerheds sp&oslash;rgsm&aring;l,<br/>s&aring; det anbefales at opgradere s&aring; hurtigt som muligt

en: Latest version
da: Nyeste version

en: View what has changed
da: Se &aelig;ndringer

en: List all Users
da: Vis alle brugere

en: Import Users
da: Importer brugere

en: export
da: eksport

en: Export Users
da: Eksporter brugere

en: reconcileusers
da: genopbyg brugere

en: List and user functions
da: Visnings og bruger funktioner

en: configure
da: konfigurer

en: attributes
da: attributter

en: Configure Attributes
da: Konfigurer attributter

en: Control values for
da: Kontrol v&aelig;rdier til

en: spage
da: tilmeldings side

en: Add, edit and remove Administrators
da: Tilf&oslash;j, rediger og fjern administratorer

en: adminattributes
da: admin attributter

en: preparesend
da: forbered send

en: sendprepared
da: send forberedt

en: templates
da: skabeloner

en: Configure Templates
da: Konfigurer skabeloner

en: messages
da: beskeder

en: List all Messages
da: Vis alle beskeder

en: You have set TEST in config.php to 1, so it will only show what would be sent
da: Du har sat TEST i config.php til 1, s&aring; der vises kun hvad der ville blive sendt

en: processbounces
da: behandl bounces

en: Process Bounces
da: Behandl bounces

en: View Bounces
da: Se bounces

en: setup
da: ops&aelig;tning

en: Setup
da: Ops&aelig;tning

en: upgrade
da: opgrader

en: dbcheck
da: db-tjek

en: Check Database structure
da: Unders&oslash;g database struktur

en: eventlog
da: h&aelig;ndelses log

en: View the eventlog
da: Se h&aelig;ndelses loggen

en: System Functions
da: System funktioner

en: cannot be empty
da: kan ikke v&aelig;re tom

en: edit
da: rediger

en: Create New Rule based on this bounce
da: Opret ny regel ud fra denne bounce

en: Date
da: Dato

en: Comment
da: Kommentar

en: Header
da: Hoved

en: Body
da: Indhold

en: Developers
da: Udviklere

en: Contributors
da: Bidragydere

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Translations
da: Overs&aelig;ttelser

en: The developers wish to thank the many contributors to this system, who have helped out with bug reports, suggestions, donations, feature requests, sponsoring, translations and many other contributions.
da: Udviklerne &oslash;nsker at takke de mange bidragydere til dette system, som har hjulpet med fejlrapporter, forslag, donationer, feature krav, sponsering, overs&aelig;ttelser og mange andre bidrag.

en: Portions of the system include
da: Dele af systemet inkluderer

en: List of Administrators
da: Liste over administratorer

en: No Access
da: Ingen adgang

en: Edit Administrator
da: Rediger administrator

en: Add a new Administrator
da: Tilf&oslash;j ny administrator

en: Password
da: Kodeord

en: hidden
da: skjult

en: Login Name
da: Log ind navn

en: You do not have enough priviliges to view this page
da: Du har ikke tilladelse til at se denne side

en: Add a user
da: Tilf&oslash;j en bruger

en: Add
da: Tilf&oslash;j

en: Members of
da: Medlem af

en: Users found, click add to add this user
da: Brugere fundet, klik tilf&oslash;j for at tilf&oslash;je denne bruger

en: No user found with that email
da: Ingen bruger fundet med denne emal

en: add user
da: Tilf&oslash;j bruger

en: Inserting user
da: Inds&aelig;tter bruger

en: Tag all users in this page
da: Marker alle brugere p&aring; denne side

en: Members
da: Medlemmer

en: from this list
da: fra denne liste

en: Move
da: Flyt

en: Copy
da: Kopier

en: Nothing
da: Ingenting

en: do it
da: g&oslash;r det

en: done
da: udf&oslash;rt

en: are you sure you want to delete all unidentified bounces older than 2 months
da: Er du sikker p&aring;, at du vil slette alle uidentificerede bounces &aelig;ldre end 2 m&aring;neder

en: are you sure you want to delete all bounces older than 2 months
da: Er du sikker p&aring;, at du vil slette alle bounces &aelig;ldre end 2 m&aring;neder

en: Delete all
da: Slet alle

en: message
da: besked

en: List Bounce Rules
da: Viser bounce regler

en: Check Current Bounce Rules
da: Tjek nuv&aelig;rende bounce regler

en: You have already defined bounce rules in your system.      Be careful with generating new ones, because these may interfere with the ones that exist.
da: Du har allerede oprettet bounce regler i dit system.     V&aelig;r forsigtig med at oprette nye, fordi disse kan p&aring;virke de allerede eksisterende.

en: Generate Bounce Rules
da: Opret bounce regler

en: List Membership
da: Liste medlemskab

en: When they subscribed to
da: Da de meldte sig til

en: Export
da: Eksport

en: add_list
da: Tilf&oslash;j en liste

en: Please enter details of the remote Server
da: Venligst indtast info om remote server

en: Password:
da: Kodeord:

en: Database Name:
da: Database navn:

en: Table prefix:
da: Tabel pr&aelig;efiks:

en: Usertable prefix:
da: Brugertabel pr&aelig;fiks:

en: select_lists
da: V&aelig;lg listerne, der skal tilf&oslash;jes emails til

en: Mark new users as HTML:
da: Marker nye brugere som HTML:

en: Overwrite Existing:
da: Overskriv eksisterende:

en: continue
da: Forts&aelig;t

en: Making connection with remote database
da: Opretter forbindelse til remote database

en: cannot connect to remote database
da: kan ikke forbinde til remote database

en: Getting data from
da: Henter data fra

en: Remote version is
da: Remote version er

en: Remote version has
da: Remote version har

en: Copying lists
da: Kopierer lister

en: exists locally
da: findes lokalt

en: created locally
da: oprettet lokalt

en: Remote list
da: Remote liste

en: not created
da: ikke oprettet

en: Copying attributes
da: Kopierer attributter

en: Copying users
da: Kopierer brugere

en: Error, no mapped attribute for
da: Fejl, ingen attribut mappet til

en: Error, no local list defined for
da: Fejl, ingen lokal liste defineret til

en: new users
da: nye brugere

en: and
da: og

en: existing users
da: eksisterende brugere

en: Title of this set of lists
da: Titel til dette s&aelig;t af lister

en: Please indicate how often you want to receive messages
da: Venligst oplys hvor ofte du vil modtage beskeder

en: General Information
da: Generel information

en: Title
da: Titel

en: default
da: standard

en: Thank you page
da: Takke side

en: Text for Button
da: Tekst til knap

en: HTML Email choice
da: HTML email valg

en: Don't offer choice, default to <b>text</b>
da: Tilbyd ikke valg, standard er <b>tekst</b>

en: Don't offer choice, default to <b>HTML</b>
da: Tilbyd ikke valg, standard er <b>HTML</b>

en: Offer checkbox for text
da: Tilbyd checkboks til tekst

en: Offer checkbox for HTML
da: Tilbyd checkboks til HTML

en: Radio buttons, default to text
da: Radio knapper, standard til tekst

en: Radio buttons, default to HTML
da: Radio knapper, standard til HTML

en: Display Email confirmation
da: Vis email bekr&aelig;ftelse

en: Display email confirmation
da: Vis email bekr&aelig;ftelse

en: Don't display email confirmation
da: Vis ikke email bekr&aelig;ftelse

en: Message they receive when they subscribe
da: Besked, der modtages ved tilmelding

en: Message
da: Besked

en: Message they receive when they confirm their subscription
da: Besked, der modtages ved bekr&aelig;ftelse af tilmelding

en: Select the attributes to use
da: V&aelig;lg attributterne, der skal benyttes

en: Check this box to use this attribute in the page
da: V&aelig;lg denne boks for at benytte denne attribute p&aring; siden

en: Select the lists to offer
da: V&aelig;lg listerne, der skal tilbydes

en: No lists available, please create one first
da: Ingen lister tilg&aelig;ngelige, venligst opret en f&oslash;rst

en: Owner
da: Ejer

en: default login is
da: Standard log ind er

en: with password
da: med kodeord

en: In order to login, you need to enable cookies in your browser
da: For at kunne logge ind, skal du tillade cookies i din browser

en: subject
da: emne

en: Add new admin
da: Tilf&oslash;j ny admin

en: Admin added
da: Admin tilf&oslash;jet

en: Administrators
da: Administratorer

en: found
da: fundet

en: Find an admin
da: Find en admin

en: Show
da: Vis

en: Import list of admins
da: Importer liste med admins

en: name
da: Navn

en: delete user
da: slet bruger

en: unconfirm user
da: g&oslash;r bruger ikke-bekr&aelig;ftet

en: blacklist user
da: udeluk bruger

en: delete user and bounce
da: slet bruger og bounce

en: unconfirm user and delete bounce
da: g&oslash;r bruger ikke-bekr&aelig;ftet og slet bounce

en: blacklist user and delete bounce
da: udeluk bruger og slet bounce

en: delete bounce
da: slet bounce

en: very little time
da: meget lidt tid

en: Sleeping for 20 seconds, aborting will quit
da: <i>Sover</i> i 20 sekunder, fortrydelse vil afbryde

en: We have been waiting too long, I guess the other process is still going ok
da: Vi har ventet alt for l&aelig;nge, jeg formoder at den anden proces stadig k&oslash;rer godt

en: Order
da: Sortering

en: Import emails from IMAP folders
da: Importer emails fra IMAP foldere

en: can't connect
da: kan ikke tilslutte

en: imap_getmailboxes failed
da: imap_getmailboxes fejlede

en: Please enter details of the IMAP account
da: Venligst indtast detaljer om IMAP kontoen

en: User
da: Bruger

en: Select the headers fields to search
da: V&aelig;lg headers felterne til s&oslash;gning

en: Mark new users as HTML
da: Marker nye brugere som HTML

en: If you check
da: Hvis du v&aelig;lger

en: information about a user in the database will be replaced by the imported information. Users are matched by email.
da: information om en bruger i databasen vil blive erstattet med den importerede information. Brugere matches efter email.

en: Only use complete addresses
da: Anvend kun hele adresser

en: addresses that do not have a real name will be ignored. Otherwise all emails will be imported.
da: adresser, der ikke har et rigtigt navn, vil blive ignoreret. Ellers vil alle emails blive importeret.

en: If you choose
da: Hvis du v&aelig;lger

en: send notification email
da: send besked email

en: the users you are adding will be sent the request for confirmation of subscription to which they will have to reply. This is recommended, because it will identify invalid emails.
da: brugerne du tilf&oslash;jer vil f&aring; tilsendt en bekr&aelig;ftelse p&aring; tilmelding, som de skal besvare. Det anbefales, fordi det vil afsl&oslash;re ugyldige emails.

en: Send&nbsp;Notification&nbsp;email&nbsp;
da: Send&nbsp;besked&nbsp;email&nbsp;

en: Use one attribute for name
da: Benyt en attribut til navn

en: Use two attributes for the name
da: Benyt to attributter til navnet

en: Attribute one
da: Attribut en

en: Create Attribute
da: Opret attribut

en: Attribute two
da: Attribut to

en: Cannot continue
da: Kan ikke forts&aelig;tte

en: Process Selected Folders
da: Behandl valgte foldere

en: Processed
da: Behandlede

en: folders and
da: foldere og

en: unique emails found
da: unikke emails fundet

en: All the emails already exist in the database and are members of the
da: Alle emails findes allerede i databasen og er medlemmer af

en: emails already existed in the database
da: emails findes allerede i databasen

en: Invalid Emails found.
da: Ugyldige emails fundet.

en: These records were added, but the email has been made up. You can find them by doing a search on
da: Disse records blev tilf&oslash;jet, men email adressen er opfundet. Du kan finde dem ved at s&oslash;ge efter

en: No emails found
da: Ingen emails fundet

en: Please select a message to display
da: Venligst v&aelig;lg en besked til visning

en: Attachments for this message
da: Vedh&aelig;ftelser til denne besked

en: No attachments
da: Ingen vedh&aelig;ftelser

en: Filename
da: Fil navn

en: Size
da: St&oslash;rrelse

en: Mime Type
da: Mime type

en: Description
da: Beskrivelse

en: None yet
da: Ingen endnu

en: List is Active
da: Liste er aktiv

en: List is not Active
da: Liste er ikke aktiv

en: Resend
da: Eftersend

en: key
da: n&oslash;gle

en: Reconcile Subscribers
da: Genopfrisk brugere

en: Available Messages
da: Tilg&aelig;ngelige beskeder

en: Entered
da: Oprettet

en: Sent
da: Sendt

en: Entries
da: Indl&aelig;g

en: firstview
da: f&oslash;rste visning

en: lastview
da: seneste visning

en: Oct
da: Okt

en: draft
da: kladde

en: static
da: statisk

en: Requeuing
da: S&aelig;tter i k&oslash; igen

en: Viewed
da: Vist

en: Unique Views
da: Unikke visninger

en: Clicks
da: Klik

en: Time to send
da: Tidsforbrug

en: both
da: begge

en: Edit
da: Rediger

en: View
da: Se

en: Events
da: h&aelig;ndelser

en: No events available
da: Ingen h&aelig;ndelser tilg&aelig;ngelig

en: Exclude filter
da: Ekskluder filter

en: page
da: side

en: Email is blacklisted, so request for confirmation has been sent.
da: Bruger er udelukket, s&aring; en bekr&aelig;ftelses foresp&oslash;rgsel er blevet sendt.

en: If user confirms subscription, they will be removed from the blacklist.
da: Hvis bruger bekr&aelig;fter tilmelding, slettes de p&aring; udelukkelseslisten.

en: Deleted
da: Slettet

en: subscribe pages
da: Tilmeldings sider

en: title
da: titel

en: owner
da: ejer

en: not active
da: ikke aktiv

en: Resending confirmation request to
da: Eftersender bekr&aelig;ftelses foresp&oslash;rgsel til

en: user found
da: bruger fundet

en: no user found
da: ingen bruger fundet

en: unable to find original email
da: kunne ikke finde den originale email

en: and before
da: og f&oslash;r

en: Trying to merge duplicates
da: Fors&oslash;ger at flette dobbelte forekomster

en: Don't know how to
da: Ved ikke hvordan at

en: Cleaning some user tables of invalid entries
da: Renser nogle bruger tabeller for ugyldige forekomster

en: entries apply
da: forekomster passer til

en: in the database
da: i databasen

en: Click here
da: Klik her

en: Date they signed up after
da: Dato for tilmelding efter

en: Date they signed up before
da: Dato for tilmelding f&oslash;r

en: Members of this list
da: Medlemmer p&aring; denne lsite

en: List name
da: Liste navn

en: Order for listing
da: Sorterings r&aelig;kkef&oslash;lge

en: List Description
da: Liste beskrivelse

en: Save
da: Gem

en: clickrate
da: Klik rate

en: Click Details for a Message
da: Klik detaljer for en besked

en: Message Click Statistics
da: Besked klik statistik

en: error
da: fejl

en: Main Page
da: Hovedside

en: about
da: om

en: entered
da: oprettet

en: delete all
da: Slet alle

en: The campaign will go to users who are a member of the lists above,     unless they are a member of one of the lists you select here.
da: Beskeden vil blive sendt til brugere, der er tilmeldt listerne ovenfor,    medmindre de er tilmeldt en af de lister, du v&aelig;lger her.

en: Invalid Request
da: Ugyldig foresp&oslash;rgsel

en: User Click Statistics
da: Bruger klik statistik

en: User Click Details for a URL in a message
da: Bruger klik detaljer for en URL i en besked

en: User Click Details for a message
da: Bruger klik detaljer for en besked

en: User Click Details for a URL
da: Bruger klik detaljer for en URL

en: User Click Details for a Message
da: Bruger klik detaljer for en besked

en: User Click Details
da: Bruger klik detaljer

en: No template have been defined
da: Der er ikke oprettet skabeloner

en: Existing templates
da: Nuv&aelig;rende skabeloner

en: Add new Template
da: Tilf&oslash;j ny skabelon

en: No such template
da: Ikke en s&aring;dan skabelon

en: Images stored
da: Billeder gemt

en: No images found
da: Ingen billeder fundet

en: Image
da: Billede

en: does not exist
da: findes ikke

en: No Title
da: Ingen titel

en: Template saved
da: Skabelon gemt

en: Images
da: Billeder

en: Below is the list of images used in your template. If an image is currently unavailable, please upload it to the database.
da: Nedenfor er en liste over billeder anvendt i din skabelon. Hvis et billede ikke er tilg&aelig;ngeligt, s&aring; upload det til databasen.

en: Image name:
da: Billed navn:

en: Save Images
da: Gem billeder

en: Template does not contain local images
da: Skabelon indeholder ingen lokale billeder

en: Some errors were found, template NOT saved!
da: Nogle fejl blev fundet, skabelon IKKE gemt!

en: List of Templates
da: Skabelon oversigt

en: Title of this template
da: Titel p&aring; denne skabelon

en: Content of the template.
da: Skabelon indhold.

en: You can upload a template file or paste the text in the box below
da: Du kan uploade en skabelon fil eller inds&aelig;tte teksten i boksen nedenfor

en: Template file.
da: Skabelon fil.

en: Check that all links have a full URL
da: Tjek at alle links har en hel URL

en: Check that all images have a full URL
da: Tjek at alle billeder har en hel URL

en: Check that all external images exist
da: Tjek at alle eksterne billeder findes
